Prechladnutie je ochorenie horných dýchacích ciest. Najčastejšie príznaky sú kýchanie, vodová nádcha, upchatý nos, bolesti v krku, ďalej potom bolesti hlavy, niekedy zvýšená teplota, alebo aj horúčka, kašeľ, či bolesť uší.

Nádcha je jedno z najčastejších ochorení, jedná sa o akútny zápal sliznice nosovej dutiny. Najčastejšie je táto choroba spôsobená vírusmi. Pri nádychu vírusy prenikajú do nosa a usadzujú sa na jeho sliznicu, kde sa množia a vyvolávajú zápal.

Na zmiernenie ťažkostí odporúčame zábal na krk a zábal na hrudník vo forme Priessnitzova zábalu:

 1. vnútorný diel zábalového pásu ponoríte do studenej vody (vnútorný diel by sa mal riadne vyžmýkať)
 2. obklad možno vylepšiť ďalšími liečivými prísadami a tým získať účinnejšie zábal (napr. vnútorná časť pásu alebo pokožku potrieť bylinným olejom, gélom či vnútorná časť namočiť do bylinné kúpele)
 3. prevlieknete vnútorná časť do zábalového pásu oviniete pás na postihnuté miesto a upevníte suchým zipsomĎalšie použitie zábalového pásu:
  • Do všité kapsičky zábalu na krk môžete vložiť nakrájanú cibuľu zároveň pri aplikácii zábalu. Cibuľa postupne uvoľňuje silice, ktorej vdychovaním dochádza k uvoľňovaniu hlienu a ľahšiemu dýchanie. Toto prírodné antibiotikum tiež ničí vírusy a baktérie.
  • Tiež do kapsičiek môžete vložiť nadrtené strúčiky cesnaku, ktoré tiež majú antibakteriálne účinky a tiež ako cibuľa účinne pôsobí ako prírodné antibiotikum.
  • Pokvapkajte zábalová pás aromaterapeutickým, čisto prírodným olejom. Opäť dochádza k inhalácii liečebných silíc a tým aj k urýchleniu liečby. Vhodné sú v týchto prípadoch napr. Mäta, eukalyptus ai.

  Horúčka

  U človeka je za horúčku považovaná teplota vyššia ako 38 ° C. Telesná teplota nad 37 ° C sa nazýva zvýšená teplota. Umelo znižovať horúčku je vhodné len vtedy, ak presiahla istý prah (niekedy udávaný ako 39 ° C), alebo ak trvá príliš dlho.

  Pre znižovanie horúčky, pokiaľ sa tak rozhodnete, odporúčame použiť naše zábaly na krkhrudník a chodidlá (zábalová papuče) vo forme Priessnitzova zábalu:

  1. vnútorný diel zábalového pásu ponoríte do studenej vody (vnútorný diel by sa mal riadne vyžmýkať). U zábalových papúč nie je súčasťou vnútorná vložka. K tomuto účelu postačí namočené ponožky.
  2. Vyžmýkaný obklad vložte späť do zábalového pásu.
  3. Pásom oviniete postihnuté miesto a upevníte suchým zipsom.

  Zábalová papuče sa u detí používajú najmä na zníženie vysokej horúčky, pri nádche a prechladnutí, ale tiež pri opuchoch končatín a pri reumatických problémoch ako studený zábal.

  Pri znižovaní horúčky odporúčame do vody, do ktorej namáčate ponožky, pridať niekoľko kvapiek octu, alebo citrónu pre zvýšenie účinku.

  Octový zábal:
  – namočte ponožky do vlažnej vody zriedenej octom – 1 diel octu / 5 dielov vody
  – dobre vyžmýkajte
  – navlečte papuče cez ponožky
  – nechajte pôsobiť cca 15 min.

  Dôležité – nikdy nevykonávajte pri studených nohách, iba keď sú končatiny dostatočne teplé!

 • Registrace

New Account Register

Already have an account?
Log in instead alebo Reset password