Prechladnutie je ochorenie horných dýchacích ciest. Najčastejšie príznaky sú kýchanie, vodová nádcha, upchatý nos, bolesti v krku, ďalej potom bolesti hlavy, niekedy zvýšená teplota, alebo aj horúčka, kašeľ, či bolesť uší.
Nádcha je jedno z najčastejších ochorení, jedná sa o akútny zápal sliznice nosovej dutiny. Najčastejšie je táto choroba spôsobená vírusmi. Pri nádychu vírusy prenikajú do nosa a usadzujú sa na jeho sliznicu, kde sa množia a vyvolávajú zápal.
Na zmiernenie ťažkostí odporúčame zábal na krk a zábal na hrudník vo forme Priessnitzova zábalu:
- vnútorný diel zábalového pásu ponoríte do studenej vody (vnútorný diel by sa mal riadne vyžmýkať)
- obklad možno vylepšiť ďalšími liečivými prísadami a tým získať účinnejšie zábal (napr. vnútorná časť pásu alebo pokožku potrieť bylinným olejom, gélom či vnútorná časť namočiť do bylinné kúpele)
- prevlieknete vnútorná časť do zábalového pásu oviniete pás na postihnuté miesto a upevníte suchým zipsomĎalšie použitie zábalového pásu:
- Do všité kapsičky zábalu na krk môžete vložiť nakrájanú cibuľu zároveň pri aplikácii zábalu. Cibuľa postupne uvoľňuje silice, ktorej vdychovaním dochádza k uvoľňovaniu hlienu a ľahšiemu dýchanie. Toto prírodné antibiotikum tiež ničí vírusy a baktérie.
- Tiež do kapsičiek môžete vložiť nadrtené strúčiky cesnaku, ktoré tiež majú antibakteriálne účinky a tiež ako cibuľa účinne pôsobí ako prírodné antibiotikum.
- Pokvapkajte zábalová pás aromaterapeutickým, čisto prírodným olejom. Opäť dochádza k inhalácii liečebných silíc a tým aj k urýchleniu liečby. Vhodné sú v týchto prípadoch napr. Mäta, eukalyptus ai.
Horúčka
U človeka je za horúčku považovaná teplota vyššia ako 38 ° C. Telesná teplota nad 37 ° C sa nazýva zvýšená teplota. Umelo znižovať horúčku je vhodné len vtedy, ak presiahla istý prah (niekedy udávaný ako 39 ° C), alebo ak trvá príliš dlho.
Pre znižovanie horúčky, pokiaľ sa tak rozhodnete, odporúčame použiť naše zábaly na krk, hrudník a chodidlá (zábalová papuče) vo forme Priessnitzova zábalu:
- vnútorný diel zábalového pásu ponoríte do studenej vody (vnútorný diel by sa mal riadne vyžmýkať). U zábalových papúč nie je súčasťou vnútorná vložka. K tomuto účelu postačí namočené ponožky.
- Vyžmýkaný obklad vložte späť do zábalového pásu.
- Pásom oviniete postihnuté miesto a upevníte suchým zipsom.
Zábalová papuče sa u detí používajú najmä na zníženie vysokej horúčky, pri nádche a prechladnutí, ale tiež pri opuchoch končatín a pri reumatických problémoch ako studený zábal.
Pri znižovaní horúčky odporúčame do vody, do ktorej namáčate ponožky, pridať niekoľko kvapiek octu, alebo citrónu pre zvýšenie účinku.
Octový zábal:
– namočte ponožky do vlažnej vody zriedenej octom – 1 diel octu / 5 dielov vody
– dobre vyžmýkajte
– navlečte papuče cez ponožky
– nechajte pôsobiť cca 15 min.Dôležité – nikdy nevykonávajte pri studených nohách, iba keď sú končatiny dostatočne teplé!